מיקרוביוטה

מיקרוביוטה הינה אוכלוסיית כלל המיקרואורגניזמים המצויים על ובתוך גופינו כמו גם בגופם של בעלי חיים. כל אזור בגוף, כדוגמת מערכת המין, העור והשתן, מאופיין באוכלוסיית מיקרוביוטה שונה. המיקרוביוטה של מערכת העיכול הינה הגדולה, המגוונת והנחקרת ביותר והיא כוללת חיידקים, וירוסים, פטריות, פרוטוזואה וחד תאים שונים. המיקרוביוטה של מערכת העיכול מכילה מאות טריליונים של תאים, מספר הגדול פי עשרות מכלל התאים בגוף ולכן אף מתייחסים אליה לא פעם כאל איבר מטבולי בפני עצמו. החומר הגנטי של כלל המיקרוביוטה נקרא מיקרוביום.

למיקרוביוטה של מערכת העיכול תפקיד משמעותי, חשוב וחיוני בשמירה על פעילות תפקודית תקינה של הגוף. החיידקים השונים משתתפים בתהליכי הפירוק והעיכול, מייצרים חומצות שומן קצרות המספקות מקור אנרגטי, חלקם משמשים כמתווכים של התגובה החיסונית, הופכים חומצות מרה ראשוניות לשניוניות, משתתפים ביצור ויטמינים והורמונים ומגנים מפני מחוללי-מחלות. מחקרים מראים כי למיקרוביוטה תפקיד בשמירה על משקל גוף תקין, על תפקוד מטבולי תקין, על מצב העור והפרווה, על התפתחות ורגולציה של התגובה החיסונית ועל מערכת העצבים. החיידקים נמצאים בקשר עם מערכת העצבים והמוח ונראה כי הם משפיעים גם על המצב הנפשי. ההשפעה הניכרת של המיקרוביוטה, כמעט על כל איבר בגוף, הינה בין השאר הסיבה שהיא הנושא החם ביותר בשנים האחרונות, בקרב חוקרים ואנשי רפואה.

אוכלוסית המיקרוביוטה נבנית ומתחילה להתפתח מרגע לידתו של הפרט, עם היציאה לעולם. עד אז הוא נמצא בסביבה סטרילית. בשלב הלידה נוצרת החשיפה הראשונית לעולם החיידקים אשר תקבע בעתיד את "החתימה המיקרוביוטית" הגנטית של כל אחד. כל פרט למעשה מכיל אוכלוסיית מיקרואורגניזמים ספציפית לו וכל אירוע שמתרחש בשלב זה, כדוגמת סוג הלידה, הסביבה וסוג ההזנה, ישפיע בהמשך על ביסוס החיידקים והרכב המיקרוביוטה. מהרגע שהמיקרוביוטה התבססה, היא אמורה להיות קבועה, יציבה ומאוזנת.

במהלך החיים ישנם גורמים רבים המשפיעים על המיקרוביוטה, חלקם גנטים וחלקם חיצונים, כדוגמת סביבת מחיה, מחלות, ניתוחים, טיפולים שונים, גיל, תזונה, תרופות ובעיקר שימוש באנטיביוטיקה. גורמים אלו עלולים לפגוע בחיידקים המיקרוביוטים, בחומרים שהם מיצרים ובמגוון המסלולים בהם הם מעורבים. 

חוסר האיזון הזה, הפגיעה בהרכב המיקרוביוטה, נקרא 'דיסביוזיס' (Dysbiosis). מחקרים מצביעים על קשר קורלטיבי ולעיתים סיבתי בין מצבי בריאות, חולי ואוכלוסיית המיקרוביוטה. חוסר איזון זה לא רק יכול להיות תוצאה של מחלות, הוא אף עלול לגרום להן.

אז כיצד ניתן לאזן מחדש מיקרוביום שנפגע? כיצד ניתן לשקם את אוכלוסיית המעי? אחד הפתרונות המוצעים כיום לצורך איזון אוכלוסיית המיקרוביוטה וטיפול בדיסביוזיס הינו השתלת מיקרוביום צואתי הידועה בשם Fecal Microbiota Transplantation (ר"ת FMT).

רק בשנים האחרונות החלו להבין כי החיידקים אשר נמצאים על-פני ובתוך גופנו ככלל, והחיידקים והמיקרואורגניזמים אשר נמצאים בחלל המעי בפרט, הינם אחד הגורמים המשמעותיים ביותר המשפיעים על מצבנו הבריאותי.

מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest