דיסביוזיס

דיסביוזיס – חוסר איזון חיידקי

מערכת העיכול מכילה מגוון רחב וגדול של חיידקים בעלי תפקידים שונים, חלקם מוגדרים כחיידקים "טובים" וחלקם כחיידקים "רעים". החיידקים הטובים חיוניים לתהליכי פירוק ועיכול, יצור וספיגה של ויטמינים, מינרלים וחומצות מרה, כמו כן הם בעלי תרומה למאזן האנרגיה, לחילוף החומרים, להתפתחות רקמות, לפעילות מערכת החיסון, להגנה כנגד חיידקים מחוללי מחלות, לניטרול של חומרים מסרטנים ושפעול הורמונים. במצב בריאותי תקין קיים איזון בין כלל אוכלוסיות החיידקים והן חיות בשלום ונמצאות בשיוויי משקל.

דיסביוזיס הינו מונח שמקורו במילה לטינית ופירושו "צורת חיים רעה". המונח משמש לתיאור מצב פתולוגי של חוסר איזון חיידקי בגוף, במקרה שלנו חוסר איזון כמותי ואיכותי בין החיידקים הרעים לטובים. לחוסר האיזון השלכות רבות על תפקוד תקין של הגוף והוא אינו מוגבל רק למערכת העיכול. מחקרים בעשור האחרון מצביעים על קשר בין  שינויים באוכלוסיית החיידקים למגוון מצבים פתולוגים ומחלות שונות, ביניהן: מחלות מעי דלקתיות, תסמונת המעי הרגיש, אלרגיות, מחלות עור, מחלות אוטואימוניות, תנגודת לאינסולין והשמנה, סוכרת, מחלות נפש וחרדה, בעיות התנהגות, אוטיזם, פרקינסון, תשישות כרונית, מחלות כבד ואפילו סרטן. לכן, כל כך חשוב לשמור על האיזון הזה.

חוסר איזון משמעותי באוכלוסיית החיידקים הודגם בבעלי חיים הסובלים משלשול אקוטי, משלשול כרוני, משלשול המגיב לאנטיביוטיקה, בסובלים מרגישות למזון, במחלות מעי דלקתיות, בבעיות של תנועתיות מערכת העיכול, באלרגיות, באי-ספיקת לבלב אקסוקריני ועוד.

אז מה למעשה גורם לחוסר האיזון הזה? כמעט כל דבר- החל מגנטיקה, סוג הלידה, הרכב התזונה, ניתוחים, מחלות וזיהומים, מצב נפשי, סביבת מחיה, מערכת חיסון מוחלשת, שימוש בתרופות סותרות חומצה, מדכאי מערכת חיסון ואנטיביוטיקה.

אנטיביוטיקה היא ללא ספק תרופה חשובה המשמשת לטיפול בזיהומים ובמחלות הנגרמות על ידי חיידקים. עם זאת, אחד החסרונות שלה הינו הפגיעה בהרכב החיידקים במעי. שימוש ארוך טווח באנטיביוטיקה עלול להוביל למצב של שגשוג יתר של חיידקים ששכיחותם במעי אמורה להיות מועטה ולצמיחה לא מאוזנת. לעיתים הפגיעה עשויה להתאזן לאחר מספר שבועות, אך ישנם מקרים בהם המיקרוביוטה הבריאה מתקשה להשתקם, גם לאחר תקופה ארוכה.

אבחון דיסביוזיס הינו מאתגר. האמצעים העומדים לרשותנו מתבססים על מצב קליני ובדיקות מעבדה. הבדיקה לצורך זיהוי דיסביוזיס מומלצת לסובלים מסימפטומים כרוניים ואקוטיים של מערכת העיכול, החל מעצירות, שלשולים, נפיחוּת, כאבים, הקאות, ירידה לא מוסברת במשקל ועד לבעיות ספיגה וחסרים תזונתיים, קוליטיס, מעי רגיז , פגיעה בתאבון, דלקות עור, דלקות שתן, התקרחויות גרודים ופצעים, השמנה, בעיות התנהגות וגידולים. הבדיקה מומלצת לצורך אבחון כמו גם לצורך מעקב אחר תגובה לטיפול.

אחת הדרכים לשקם את אוכלוסיית חיידקי המעי ולאזן אותה הינה טיפול במיקרוביוטה צואתית. התערבות טיפולית כדוגמת השתלת צואה מאזנת את הרכב החיידקים ועשויה למנוע ואף להביא לריפוי או להטבה ניכרת במצבים מסוימים.

הניסיון להטמיע אוסף חיידקים ספציפי במעי בעזרת תכשירים פרוביוטים איננו הוכח כיעיל. הטיפול בפרוביוטיקה אמנם מקובל אך תכולת, חיות ושרידות החיידקים האמתית אינה ידועה לרוב ואינה בהכרח נשמרת לאורך תהליך היצור, האחסון והמעבר במערכת העיכול. מחקרים ומאמרים שבדקו מוצרים פרוביוטים לא הגיעו למסקנות מספקות בדבר יעילותם כמו גם שכיום יודעים כי על המרכיבים להיות מותאמי מחלה באופן ספציפי. בניגוד לפרוביוטיקה, המוצרים של VetBiome מופקים מבעל חיים בריא, שומרים על חיותם ומכילים מרכיבי מיקרוביוטה צואתית בצורתם ובהרכבם הטבעי.

השימוש במוצרי VetBiome  עשוי להועיל בכל מצב המקושר לדיסביוזיס. באמצעות מוצרנו ניתן להתגבר על חיידקים פתוגניים ולמנוע את גדילתם ואת משך ההפרשה שלהם, להפחית את משך השלשולים ותקופת האשפוז במקרים של בעלי חיים הנגועים בפארוו, לקצר משך שלשולים בעקבות טיפול אנטיביוטי, להפחית זיהומים נרכשים, לשפר מצב קליני של סובלים מקוליטיס כיבית, לאזן שגשוג יתר של חיידקים ולהוות טיפול בזיהומים ספציפיים. המוצרים ניתנים כתחליף לפרוביוטיקה, במקביל לטיפול אנטיביוטי, במקרים בהם קיימת נטייה להשמנה, לסובלים מגזים ומעצירות כרונית. השימוש במוצרים עשוי להפחית חומרה של מחלות מעי דלקתיות, להאריך הפוגות, לעזור במניעת אלרגיות ולהוריד את הנטייה לתגובה אטופית

תופעת הדיסביוזיס נחקרת רבות בשנים האחרונות לא רק במטרה לזהות את קבוצות החיידקים השונות על פי העץ הפילוגנטי, אלא אף להגדיר בעזרת הנתונים מצבים נורמליים ופתולוגים. בעתיד ככל הנראה, נוכל להתאים זנים ספציפיים של חיידקים למחלות השונות ובכך אולי נוכל למקד ולשפר את הצלחת הטיפול, כמו גם להפחית שימוש מיותר באנטיביוטיקה, שהינו חשוב במיוחד בעידן בו אנו עדים להופעת זני חיידקים עמידים לאנטיביוטיקה. אבל עד אז, אנחנו ב-VetBiome מספקים לבעלי החיים שלנו את כל החיידקים הבריאים כיחידה אחת.

מוזמנים לשתף:

Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp
Share on pinterest